SEO için anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO metin yazarlığı sürecindeki ilk adım ve SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır. Web sitenizin içeriğini oluşturmadan önce, hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını bulmanız gerekir. Onların arama terimleridir sizin anahtar kelimelerinizdir. Bu anahtar kelimelere dayanarak, yararlı ve yüksek kaliteli içerik yazmaya başlayabilirsiniz. Burada, anahtar kelime araştırmasına dahil olan birçok adımı size göstereceğiz.

 

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun (arama motoru optimizasyonu) bir parçasıdır. Bu, bir web sitesinin sıralanmasını isteyeceği kapsamlı bir anahtar kelime listesi bulmak için yapılan iştir. Böyle bir listeyi elde etmek için, web sitesi sahiplerinin istedikleri kitleyi ve arama motorlarını araştırması gerekir: Kişiler ürünlerini, hizmetlerini, işlerini veya organizasyon türünü ararken Google’a hangi arama terimlerini yazıyor? Ve ne bulmayı umuyorlar? Bu listeyle, web sitesi sahipleri sitelerinde daha fazla, yüksek kaliteli trafik çekecek içerik oluşturabilirler. Anahtar kelime araştırması asla bitmez: güncel kalmak için düzenli olarak tekrarlamak çok önemlidir!

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Doğru anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştireceği için önemlidir . Google’da, hedef kitleleri tamamen farklı kelimeler kullanırken, ürünlerini tarif ederken bir dizi alakasız kelime kullanan işletme sahiplerine sık sık rastladık. Sonuç olarak, potansiyel müşteriler kelime kullanımındaki uyumsuzluk nedeniyle bu web sitelerini bulamadı.

Örneğin, bazen, bir pazarlama uzmanı bir ürüne pek de yaygın olmayan bir ad vermeye karar verir. Bu edebilir akıllı pazarlama kararı: İnsanlar daha kolay ürününüzü hatırlıyordur. Tatil evleri yerine yazlık evler kirala yazarsanız, öne çıkabilirsiniz. Ancak dikkatli olun: Çok az kişi [tatil evleri] arar. Metninizi bu terimler için optimize ederseniz, muhtemelen bu belirli şartlarda iyi bir sıralama elde edersiniz. Ancak, bu terimlerle çok fazla trafik oluşturmayacaksınız ve potansiyel kitlenizin büyük bir bölümünü kaçıracaksınız çünkü kitleniz başka kelimeler kullanıyor.

İnsanların kullanmadığı kelimeleri optimize etmenin bir anlam ifade etmediğini anlayacaksınız. Kapsamlı anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizle aynı kelimeleri kullanmanızı sağlar ve bu, web sitenizi optimize etme çabasının tamamını çok daha değerli hale getirir. Ek olarak, arama amacına bakarak, kitlenizin tam olarak ne aradığını bulursunuz. Bu sorulara kaliteli içerik şeklinde bir cevap verilmelidir ki o terimlerdeki kitleler sizi sıralamada bulsunlar.

 

Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırması yaparken sekiz önemli adım olduğuna inanıyoruz. Burada, bu süreç boyunca size adım adım rehberlik edeceğiz ve kendi anahtar kelime araştırmanızı kolayca başlatmanız için size pratik ipuçları vereceğiz.

Misyonunuzu belirleyin
Öncelikle kelime araştırmaya başlamadan önce görevinizi düşünün . Aşağıdaki sorulara benzer sorular üzerinde düşünün: İşletmenizin veya organizasyonunuzun temel amacı nedir? Onu özel yapan nedir? Tam olarak kime ulaşmaya çalışıyorsun? Ve web sitenizde ne gibi cümlelere yer veriyorsunuz? Zaman ayırın ve tam anlamıyla görevinizi yazın. Bu soruları ayrıntılı olarak cevaplayabildiğinizde, anahtar kelime stratejinizdeki ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız.

İçinde bulunduğunuz pazar, görevinizin üst sıralarda yer alacak kadar önemli olup olmayacağını belirler. Bazı pazarlar son derece rekabetçidir ve arama sonuçlarına büyük şirketler hakimdir. Bu şirketlerin genel olarak pazarlama ve özellikle SEO için büyük bütçeleri var. Bu pazarlarda rekabet zor, bu nedenle bu pazarlarda sıralama da zor olacak.

Belki Antalya’ya gemi yolculuğu satıyorsunuz. Yolculukları özellikle genç veya bekar ebeveynler için uygun hale getiren çocuklar için harika olanaklar sunuyorsunuz. Genç ebeveynler için Antalya’ya iyi yolculuk sunmak, hizmetinizi benzersiz kılan şey olabilir. Bu nedenle, ürününüzü rekabette öne çıkaran şeyi arayın. Bu sizin göreviniz, nişiniz olmalı ve müşterilerinize de sunmanız gereken şey bu.

Anahtar kelime listesi yapın
İkinci adım, tercihen Google E-Tablolar veya Excell gibi bir elektronik tabloda anahtar kelimelerinizin bir listesini oluşturmaktır. Misyonunuzu göz önünde bulundurarak, istediğiniz kitlenin kafasına girmeye çalışın . Bu insanlar ne arayacak? Harika hizmetinizi veya ürününüzü ararken ne tür arama terimleri kullanıyor olabilirler? Ürününüz onların “problemlerinden” hangisini çözüyor? Mümkün olduğunca çok cevap yazın. Misyonunuz netse, nişiniz ve benzersiz satış kriterleriniz (işinizi diğerlerinden ayıran şeyler) hakkında oldukça net bir imaja sahip olacaksınız. Bunlar bulunmasını istediğiniz terimlerdir.

Anahtar kelimelerinizi araştırın
Bu ilk listeyi oluşturduktan sonra, anahtar kelimelerinize biraz daha derinlemesine dalmanın zamanı geldi. Neyse ki, anahtar kelime araştırmanızı biraz daha kolaylaştıran bazı araçlar var.

İlki Google’ın kendisidir. Google’a önceden bulduğunuz anahtar kelimeleri girin ve yazarken Google’ın önerdiği aramaları kontrol edin. İnsanların Google’a gerçekten sorduğu sorular bunlar! Google’ın sonuçlar sayfasındaki “ilgili aramalara” da göz atabilirsiniz. Bu araçlar size anahtar sözcüklerinizin, eş anlamlılarınızın ve ilgili anahtar sözcüklerinizin her türlü varyasyonunu sağlayacaktır. Bu araçlara göz atın ve tüm anahtar kelimeleri listenize ekleyin!

Uzun kelimeleri unutma
İnsanlar anahtar kelime araştırmasına başladıklarında, çok popüler “ana” terimlere odaklanma eğilimindedirler. Ne yazık ki, bu ana anahtar kelimeler çoğunlukla büyük işletmeler tarafından alınır. Öte yandan, uzun kelime anahtar kelimeler daha az arama trafiği alır, ancak daha az rekabet vardır. Bu nedenle, bu anahtar kelimelerde sıralama yapmak sizin için daha kolaydır. Dahası, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, belirli bir ürüne veya konuya daha fazla odaklandıklarından, daha yüksek bir dönüşüm değerine sahiptir: bir niş!

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime genellikle daha uzun ve bir baş terimden daha odaklıdır. Ana teriminiz [köpek eğitimi] ise, uzun kuyruklu bir anahtar kelime [Samsun’daki Labrador için köpek eğitimi] olabilir. 3. adımda bahsedilen araçları kullanmak, anahtar kelimelerinizin daha uzun kuyruklu varyantlarını bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de e-tablonuza eklemeyi unutmayın. Ana terimleri ilk sütuna yerleştirin ve daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler için (birden çok) sütun ekleyin. Bu, daha sonra uygun bir site yapısı oluşturmanıza yardımcı olacaktır . Arama teriminiz ne kadar uzun kuyrukluysa, o terimin açılış sayfasının ait olduğu site yapınız daha aşağıdadır.

Rekabeti analiz edin
Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin peşinden gitmenizin gerekip gerekmediği büyük ölçüde rekabetinize bağlıdır. Nişinizdeki rekabet yüksekse, rekabetçi ana şartlarda sıralamada zorlanacaksınız. Çok az rekabetiniz varsa, baş terimler için bile sıralama yapabilirsiniz. Bu yüzden SEO için bazı kıyaslamalar yapmanız gerekecek .

Anahtar kelime araştırmanızdan çıkan anahtar kelimeleri Google. En ‘baş’ teriminizle başlayın. Bunlar, içeriğinizi böyle bir anahtar kelime için optimize ettiğinizde rekabet edeceğiniz web siteleridir. Daha yakından bakın: Profesyonel web siteleri görüyor musunuz? Şirket web siteleri? Bu şirketlere ‘eşit’ misiniz? Web siteniz bu sitelere uygun mu? Şirketiniz benzer büyüklükte mi ve nişinizde o kadar etkiye sahip mi?

Güçlü marka adlarına sahip sitelerle rekabet ederken sıralama yapmak daha zordur. Markalar TV veya radyo reklamlarından biliniyorsa, üst sıralarda yer alma şansınız daha da azalacaktır. Ancak içeriklerine bakmaktan zarar gelmez. İçerik iyi yazılmış ve iyi optimize edilmiş mi? Rakibinizin içeriği gerçekten zayıfsa, onları geçme şansınız olabilir!

Ayrıca, Google’daki reklamlara bir göz atın. Orada hiç? Bir Google Adwords hesabınız varsa, tıklama başı ödemeyi kontrol edebilirsiniz. Tıklama başına ödeme oranı yüksek olan arama terimlerinin organik sonuçlarda sıralanması da genellikle daha zordur.

Arama amacına daha yakından bakın

Günümüzün SEO stratejileri, çoğunlukla, insanların sahip olduğu soruları yanıtlamak veya “sorunları” için en iyi çözümü sağlamak etrafında dönmektedir. Birisi bir arama motoruna bir arama sorgusu girdiğinde, bir şey aramanın içindedir. Her tür sorunun belirli bir cevaba ihtiyacı vardır.

Hedef kitlenizin Google’a belirli bir anahtar sözcük yazdıklarında hangi niyetin ne olduğunu bulmaya çalışın: Bilgilendirici bir niyetleri var mı (belirli bir konu hakkında bilgi bulmaya çalışıyorlar mı), gezinme amaçları (belirli bir web sitesine erişmek istiyorlar), ticari amaçları ( satın almadan önce bir şey araştırın) veya işlem amaçlı (hemen bir şey satın almak mı istiyorsunuz)? gibi sorulara cevap verin ve kelimeleri ona göre belirleyin

Şunları yapabilirsiniz arama amacı hakkında daha fazla bilgi o sorgu için zaten sıralanan sayfaların türlerine yakından bakarak belirli sorguları karşılaştırabilirsiniz. Çoğunlukla ürün sayfalarını görüyor musunuz? Çok sayıda bilgilendirici blog yazısı görüyor musunuz? Videoları görüyor musun? Yoksa bir karışım mı görüyorsunuz? Bunların tümü, Google’ın belirli bir sorgunun arama amacının ne olduğuna dair ipuçlarıdır.

Bir anahtar kelime stratejisi belirleyin
Şimdi topladığınız verilere dayanarak bir anahtar kelime stratejisi belirleyebilirsiniz . Yukarıdaki adımları izlediyseniz, önemli miktarda anahtar sözcük içeren bir elektronik tablonuz ve bu anahtar sözcükler için hedef kitlenizin rekabeti ve arama amacı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Şimdi şu soruyu düşünün: Web sitem SERP’lerdeki web sitelerine kıyasla nasıl duruyor? Eşit büyüklükte ve pazarlama bütçesine sahip misiniz? Devam edin ve bu ana terimlere odaklanın. Değilse: önce daha uzun kuyruklu anahtar kelimeleri deneyin. Bir grup uzun anahtar kelimeye odaklanmak, çok fazla trafik çekebilir. Bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralama yapmayı başardıktan sonra, daha fazla ana terim hedeflemek biraz daha kolay hale gelecektir.

Nereye atlayacağınıza karar verdiğinizde, içerik türünü düşünün: Anahtar sözcüklerimin arama amacı neydi? Hedef kitlem ne arıyor? Ama aynı zamanda, henüz olmayan hangi içeriği oluşturabilirim ve kalite veya çözüm sağlama açısından nasıl öne çıkabilirim? Bu, oluşturacağınız içerik türüne karar vermenize yardımcı olacaktır .

 
Açılış sayfaları oluşturmaya başlayın
Teorik olarak, bu adım, anahtar kelime araştırmasının kapsamı dışındadır. Yine de, harika açılış sayfaları oluşturmak , web sitenize trafik çekmek istiyorsanız elbette çok önemlidir. Bu nedenle, arama terimleriniz için açılış sayfaları oluşturmanız gerekecek, ancak tüm bu sayfaları hemen oluşturmanız gerekmiyor – bu uzun vadeli bir çaba olabilir. Anahtar kelime stratejiniz öncelik belirlemenize yardımcı olacaktır.