Mobil SEO: Önemli kılavuz

Akıllı telefonlarımıza bağımlıyız. Çoğu insan için sabah yataktan kalktıklarında kontrol ettikleri ilk şey ve uyumadan önce baktıkları son şey akıllı telefon. İnsanlar artık her anlamda telefonu sonuna kadar kullanıyor! Cep telefonları hayatlarımızı, web’i kullanma şeklimizi önemli ölçüde değiştirdi ve sonuç olarak SEO’yu değiştirdi. Mobil SEO, deneyimin tadını çıkarırken müşterilere ulaşmanıza ve ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olur. Bu mobil SEO kılavuzu, mükemmel mobil deneyimi sunmak için bilmeniz gereken her şeyi size anlatır.

Mobil SEO nedir?


Mobil SEO, mobil sitenizin ziyaretçilerine olağanüstü bir deneyim sunmakla ilgilidir. Mobil sitenizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde yüklenmesini sağlamak ve kullanıcıların arama amacına uygun mükemmel içerik sunmakla ilgilidir. Günümüzün mobil cihazlara öncelik vermek, kusursuz mobil siteye sahip olmak inanılmaz derecede önemlidir.

Mobil SEO neden bu kadar önemli? Mobil SEO çok önemlidir çünkü müşterilerinize doğru zamanda doğru yerde ulaşmanıza ve onlara en iyi deneyimi sunmanıza yardımcı olur. Mobil trafik artık masaüstü trafiğini gölgede bıraktı. Milyarlarca insan akıllı telefonun muazzam avantajlarını keşfetti. Tüm hayatımız bu cihazlarda - akıllı telefonlarımıza ne kadar bağlı olduğumuzu görmek neredeyse korkutucu. Birçok insan buna kendilerinin bir uzantısı ve onsuz yaşayamayacakları bir şey diyor. Bu insanlara ulaşmak için bir mobil SEO stratejisine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Eyüp KOMUT

Mobil SEO ve Masaüstü SEO Karşılaştırması
Masaüstü SEO ile mobil SEO arasında oldukça fark vardır, ancak hedefler genellikle benzerdir. Hedef kitlenize ulaşmak ve onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek istiyorsunuz. Bazı yönlerden, masaüstü SEO taktikleri mobil SEO için de işe yarıyor, ancak biraz farklı bir biçimde. Üç ana tema hala geçerlidir: performans, kullanıcı deneyimi ve içeriğe odaklanma. Masaüstü SEO’sunda, genellikle genel halka daha fazla odaklanacaksınız, mobil SEO da daha fazla yerel odağa ihtiyacınız olabilir.

Ancak farklı olan, mobil ve masaüstünde elde ettiğiniz sonuçlardır. Aynı arama sorgusu için, kullandığınız cihaza bağlı olarak farklı sonuçlar açılabilir. Ayrıca, bulunduğunuz konum gibi mobil arama sonuçlarını etkileyen başka faktörler de vardır. Bu, ürününüz veya içeriğiniz için masaüstünde iyi bir sıralama elde etmenin mobil cihazlarda aynı sonucu garanti etmediği anlamına gelir. Mobil cihazlarda performansınızı değerlendirirken her zaman mobil arama sonuçlarına dikkat edin.

Ek olarak, Google’ın genel olarak mobil cihazlarda ne yaptığını, özellikle de nişinizde düzenli olarak kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Google, genellikle yapılandırılmış verilerle desteklenen zengin sonuçlar için çabalamaya devam ediyor ve bunlar mobil cihazlarda daha belirgindir. Bir düşünün: Uçuşlar, etkinlikler, işler, filmler, müzikler, ürünler ve hatta basit gerçekleri aramak Google’ın sahip olduğu zengin bir sonucu tetikleyecektir. İleride bunun daha fazlasını göreceğiz.

Google’ın mobil öncelikli dizini yayında
Mobil SEO’nun önemi, Google’ın 2016’da mobil öncelikli endeks duyurusu ile daha da netleşti . Temmuz 2019’da Google, mobil öncelikli dizine geçti ve Mart 2021’e kadar tüm siteler mobil öncelikli olarak dizine eklenecek. Ne anlama geliyor? Google, sıralamaları ilk kez masaüstü sürüm yerine sitenin mobil sürümünün kalitesine göre belirleyecek.

Googlebot’un bir akıllı telefon sürümü, mobil sitenizi tarar ve performansının, içeriğinin ve kullanıcı deneyiminin sıfırdan üstün olup olmadığını belirler. Öyleyse, daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Eksikse, diğer siteler daha üst sıralarda yer alabilir ve kaybedebilirsiniz. Mobil ortama odaklanmasanız bile, yine de mobil siteniz tarafından değerlendirileceksiniz, bu yüzden şimdi harekete geçme zamanı.

Dahası, Ocak 2018’de Google, sayfa hızının aynı yılın Temmuz ayından itibaren mobil aramalar için bir sıralama faktörü olacağını duyurdu :

“Hız Güncellemesi”, sayfayı oluşturmak için kullanılan teknolojiden bağımsız olarak tüm sayfalara aynı standardı uygular. Arama sorgusunun amacı hala çok güçlü bir sinyaldir, bu nedenle yavaş bir sayfayla ama harika ve alakalı içeriğe sahipse yine de üst sıralarda yer alamayabilirsiniz. 

İşler değişti
Şu anda Google, siteleri değerlendirirken mobil öncelikli indekslemeyi kullanıyor. Google’ın bunu doğru bir şekilde keşfetmesini ve anlamasını sağlamak için, komut dosyalarının kötü yüklenmesi gibi olası tüm engelleri kaldırarak ve robots.txt’nizdeki öğeleri engellemeyerek mobil sitenizi taranabilir tutmalısınız. Ayrıca, iyi bir şekilde endekslenmek istiyorsanız, yıldırım hızında yüklenmesi gerekir.

Google’da Gary Illyes , mobil öncelikli dizin için halletmeniz gereken bazı şeylerin ayrıntılarını içeren bir blog yazısı yazdı . Bunlar , hem mobil hem de masaüstü sitede aynı harika içeriği sunmayı, yapılandırılmış verilere yatırım yapmayı , doğru meta verileri sunmayı, hreflang kurulumunuzu kontrol etmeyi ve sunucularınızın artan tarama hızıyla başa çıkabilmesini sağlamayı içerir . Temmuz 2020’de, görüntüleri ve videoları uygun formatta sunduğunuzdan emin olmak gibi daha olası iyileştirmeler içeren başka bir gönderi eklendi .

Artık mobil sitenizde masaüstü sitenizdekinden daha az bilgi sunamazsınız. İçeriğiniz her ikisinde de aynı olmalıdır, çünkü yalnızca mobil sayfanızdaki bilgilere göre sıralama yapacaksınız. İçeriğinizi saklamayın! Michiel sözde mobil parite hakkında bir gönderi yazdı . Veya eski Google çalışanı Maile Ohye’nin bir röportajda bize söylediği gibi :

“Mobil öncelikli dizini” optimize etmek “için, mobil kullanıcılara sunduğunuz içeriğin, Google’ın dizine eklemesini istediğiniz içerik sürümü olduğundan, ayrıştırılmış bir sürüm veya masaüstünden daha sonra güncellenen bir sürüm olduğundan emin olun veya mobil ana sayfaya yönlendiren bir sürüm olmalı. “

Mobil SEO nasıl geliştirilir
Mobil SEO – tıpkı normal SEO gibi – sitenizin taranabilir ve bulunabilir olmasını sağlamakla ilgilidir. Ayrıca, mükemmel performansa, harika içeriğe ve kusursuz bir UX’e ihtiyacınız var. Doğru yapmak için, sitenizin şu anda nasıl performans gösterdiğini ve ziyaretçilerinizin şu anda ne yaptığını bilmeniz gerekir. Örneğin, insanlar sizi bulmak için mobil cihazlarda aynı anahtar kelimeleri kullanacak mı? İnsanlar genellikle bir mobil cihaz kullanırken arama yöntemlerini değiştirirler. Ve insanların ne yapmasını istiyorsunuz?

Mobil SEO araçları
Google Search Console ile en iyi arkadaş olmanız gerekir. Arama araçları efsanevi ve sitenizin arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğini öğrenmek istiyorsanız çok yardımcı oluyor. Örneğin, Arama Analizi özelliğini kullanarak, mobil ve masaüstü kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını bulmak için kelimeleri nasıl kullandıklarını görebilirsiniz. Doğru kelimeleri mi hedefliyorsunuz? Başka bir şeye odaklanmalı mısın?

Googlebot’un JavaScript, CSS ve resim dosyalarınızı düzgün bir şekilde dizine ekleyebilmesi için tarayabilmesi gerekir. Search Console’da bunun için kullanışlı bir araç var: URL Denetimi. Bu araç, Googlebot’un içeriğinizi tam olarak nasıl gördüğünü ve oluşturduğunu görmenizi sağlar. Ekran hizalanmadığında ve araç hataları listelediğinde, bunları düzeltmeniz gerekmektedir.

Mobil SEO performans için tasarlıyor
Mobil SEO’yu iyileştirmeye çalışırken odaklanmanız gereken bir numaralı şey performanstır. Performans neredeyse tamamen site hızına indirgenir . Hiç düşünmeden: Siteniz ne kadar hızlı olursa, kullanıcılarınız o kadar mutlu olur. Bir sitenin birkaç saniye içinde yüklenmesi gerektiği veya ziyaretçilerinizin pes edip başka bir yere gideceği bilinmektedir.

Duyarlı tasarıma karşı dinamik sunum ve ayrı alan

Mobil sitenizi geliştirirken üç seçeneğiniz vardır: duyarlı tasarım, dinamik sunum veya bir subdomain’de ayrı bir site. Google, duyarlı tasarımı tercih ediyor çünkü kullanıldığı cihaza uyarlanan tek bir siteniz var. Yalnızca tek kod tabanı vardır, bu nedenle bakımı kolaydır. Google’a göre, duyarlı tasarım yani responsive kullanmak sitenizi yeni mobil öncelikli dizine eklenmeye uygun hale getirecek. meta name=“viewport”Beyanı belgelerinizin başına ekleyerek sitenizin mobil uyumlu olduğunu her zaman Google’a bildirin .

<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">

Dinamik sunum farklı bir yaklaşım gerektirir. Sitenize erişim yöntemlerine bağlı olarak, sitenizin farklı bir sürümünü mobil kullanıcılara sunmak için sunucu tarafı teknolojisini kullanır. URL aynı kalır, ancak gönderilen dosyalar tamamen farklıdır. Google’ın sitenizi taramasını sağlamak için Vary başlığını eklemeniz gerekir. Bu şekilde Google, mobil cihazlar için optimize edilmiş dosyaları başka bir yerden alacağını hemen bilir. Bir tarayıcı bir istekte bulunduğunda aşağıdaki gibi bir Vary başlığı görünür:

Vary: User-Agent

Üçüncü seçenek, farklı bir URL’deki ayrı bir mobil sitedir – genellikle bir m. etki alanı – ve farklı içerikle. Google bu yöntemi destekler, ancak bunu yalnızca normal masaüstü alanınız ile mobil alanınız arasında doğru bağlantıları yaparsanız destekler. Google’a bu sayfaların nasıl bağlandığını anlatmak için rel="alternate"ve kodunu kullanın rel="canonical". Bu farklı türler ve Google’ın bunları nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgiyi bu Geliştiriciler sayfasında bulabilirsiniz