Düşük Performanslı İçerik Nasıl Tespit Edilir ve İyileştirilir: Optimizasyon Kılavuzu

İçerik, içerik ve daha fazla içerik! Bugünlerde SEO bununla ilgili, değil mi? SEO’da çalışmaya başladığım zamanla (2005) karşılaştırıldığında, bugün içerik sürekli olarak dijital pazarlama konferanslarında ele alınan en popüler konulardan biri, içerik analizi ve optimizasyonuna odaklanan çok daha fazla araç var ve genel olarak çoğu SEO haberleri.

Bana inanma İşte fikrinizi değiştirebilecek güzel bir Google Trendler grafiği:

 

Ama neden içerikler şimdi SEO sahnesine hakim? SEO stratejiniz için içerik ne kadar hayati? Ve en önemlisi: sitenizin içeriğinden nasıl memnun olabilirsiniz? Bu yazı, düşük performans gösteren içeriğinizin potansiyel nedenlerini ve onu nasıl iyileştireceğinizi anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

2020’de SEO’da içerik neden önemlidir?

İçerik, SEO’daki en önemli faktörlerden biridir. Google’ın son birkaç yılda web yöneticilerine ilettiklerine çok dikkat ederek, belirleyici bir sıralama faktörü olarak “içeriğe” güçlü bir vurgu yaptıkları açıktır.

Örneğin; bu yazı, 2019 yılında şunlardan bahsediyor :

“İçeriğe odaklanın: Küçük bir güncellemeden sonra sıralamada düşen sayfaların düzeltilmesi gereken yanlış bir şey yoktur. Size elinizden gelen en iyi içeriği sunmaya odaklanmanızı öneririz. Algoritmalarımızın ödüllendirmeye çalıştığı şey bu. “

Makale, web yöneticilerine kendi içeriklerini değerlendirirken yardımcı olabilecek bir dizi soruyu listeleyerek devam ediyor (yazının tamamını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum).

Bununla birlikte, bir web sitesinin iyi sıralaması için içerik tek başına yeterli olamaz ve olmamalıdır, ancak bu oldukça harika bir başlangıç noktasıdır!

Düşük performans gösteren içerik için: önce teori

Düşük performans gösteren içerik nedir?

“Düşük performans gösteren içerik” dediğimde, işlemsel / ticari sayfalarda veya editoryal sayfalarda potansiyeline kadar performans göstermeyen içeriğe atıfta bulunuyorum. Bu, önceden iyi düzeyde organik trafik çekmek için kullanılan ve şimdi olmayan içerik veya göstermiş olabileceğiniz çabalara rağmen hiçbir zaman organik trafik oluşturmayan içerik olabilir.

İçeriğin% 90’ından fazlası Google’dan trafik almıyor . Yüzde doksan! Bu, 10 sayfadan dokuzunun muhtemelen hiç organik trafik almayacağı anlamına gelir.

Düşük performans gösteren içeriğin nedenleri nelerdir?

İçeriğinizin iyi performans göstermemesinin birçok nedeni olabilir, ancak acımasız gerçek genellikle basittir: çoğu durumda, içeriğiniz yeterince iyi değildir ve en üst organik konumlarda yer almayı hak etmiyor.

Bunu söyledikten sonra, içeriğinizin düşük performans göstermesinin en yaygın nedenleri şunlardır: Belirli bir sıraya sahip değillerdir ve bence en önemlisini vurgulayacağım.

İçeriğiniz kullanıcının amacına uygun değil

Deneyimlerime göre, bu, deneyimli pazarlamacıların bile hala yanlış yaptığı çok önemli bir şey. İçeriğiniz iyi ve kullanıcılarınızla alakalı olabilir, ancak Google’ın odak anahtar kelimeler için SERP’de sergilediği amaçla eşleşmiyor olabilir.

SEO’cular olarak amacımız, kullanıcının amacına uymak olmalıdır, bu da nasıl olduğunu tanımlamadan önce neyi ve kimi anlamamız gerektiği anlamına gelir Kimin amacını hedeflediğimiz ve SERP’de temsil edilenler, oraya ulaşmak için kullandığımız stratejiyi belirleyecektir.

Örnek: bir işlem, sayfa veya tersi ile “gezinme veya bilgi amaçlı” bir anahtar kelime için sıralama yapmayı uman web yöneticileri.

İçeriğiniz Google’ın öncelik verdiği ideal biçimde değil

Google, içeriğinizin uymadığı belirli bir biçim türünü tercih ediyor olabilir, dolayısıyla beklenen görünürlüğü elde edemiyor olabilir.

Örnek: Google’ın video içeriğine öncelik verdiği bir “nasıl yapılır” anahtar kelimesi için metin ağırlıklı bir blog gönderisiyle sıralama yapmayı umuyorsunuz.

İçeriğiniz, sıralamaya kıyasla çok “zayıf”

Bunun bir içerik uzunluğu meselesi olması gerekmez (kanıtlanmış bir içerik uzunluğu formülü yoktur, güven bana), ancak daha fazla uygunluk ve kapsamlılık. İçeriğiniz diğer siteler kadar çekici olmayabilir, bu nedenle Google bunlara sizin yerinize öncelik verir.

Örnek: 200 kelimelik bir blog yazısı ile son derece rekabetçi bilgilendirici anahtar kelimeler için sıralama yapmayı umuyorsunuz.

İçeriğiniz güncel değil

İçeriğiniz çok güncelse ve bu tür bir konu büyük ölçüde zamanla değişebilen bilgilere dayanıyorsa, Google, içeriği taze ve güncel tutmak için çaba gösteren siteleri ödüllendirecektir. Arama motorlarının kendilerinin yanı sıra, kullanıcılar gerçekten yeni içeriğe önem veriyor – hiç kimse 2015’te oluşturulan “düşük performans gösteren içeriği iyileştirmek için bir SEO rehberi” okumak istemiyor!

İçeriğiniz yoğun bir şekilde sezonluk veya geçmiş bir olay/deneyime bağlı

Kendini açıklayıcı: İçeriğiniz geçmişte meydana gelen bir şey hakkındaysa, genellikle o konuya olan ilgi zamanla kademeli olarak azalacaktır. Elbette istisnalar da var (En sevdiğim Netflix şovu “The Last Dance”), ama özü anladınız.

Örnek: tarihli olaylar veya deneyimler (2016 Olimpiyatları, Black Friday’in önceki sürümleri vb.) Veya haber değeri taşıyan içerik (2016 ABD seçimleri, Kanye başkan adayı – beklemek yok, hala devam ediyor …).

Örnek: Bazı SEO önerilerinden sonra, geliştiricileriniz siz farkında olmadan sayfanıza yanlışlıkla indeks içermeyen bir etiket koydu.

Sayfanız kopyalama veya yamyamlık kurbanı olabilir

Aynı veya benzer anahtar kelime konusunu birden çok sayfayla ele alırsanız, bu sonuçta organik görünürlük kaybına neden olacak şekilde çoğaltma ve/veya yamyamlığı tetikleyebilir.

Örnek: mevcut tekliflerinizin yanında yeni bir hizmet sayfası başlatırsınız, ancak sayfadaki odak (meta veriler, içerik, bağlantı yapısı) yeterince farklı veya benzersiz değildir ve mevcut görünürlüğünüzü bozar.

Sayfanız, içeriğin Google için dizine eklenmesini zorlaştıran JavaScript değişikliklerine tabi tutulmuş olabilir

Bir JavaScript (JS) tavşan deliğine girmeyelim ve basit tutalım: Sayfanızda bazı JS şeyleri oluyorsa ve bazı sayfa içi SEO öğelerini dinamik olarak değiştiriyorsa, bu Google’ın içeriğinizi dizine ekleme şeklini etkileyebilir.

Örnek: sitenizin yeniden tasarlandığı hayali durum, şimdi tarayıcınızda ağır JS çalışıyor ve içeriğinizin artık Google’ın kolayca işleyemediği önemli bir bölümünü değiştiriyor – ve evet bu bir sorun!

Sayfanız, önemli SERP değişikliklerinin ardından görünürlüğünü kaybettiyse

SERP son birkaç yılda büyük ölçüde değişti, bu da şu anda mevcut olan birçok yeni özelliğin daha önce olmadığı anlamına geliyor. Bu, önceki sıralamalarda bozulmaya (dolayısıyla önceki TO’nuza) neden olabilir veya sayfalarınızın Google’ın değerli birinci sayfasından düşmesine neden olabilir.

Ayrıca, rekabetin zamanla daha da güçlenmiş olabileceğini, dolayısıyla görünürlüğünüzü önemli ölçüde kaybetmenizin başka bir nedeni olabileceğini düşünmeyi unutmayın.

Örnek: Google’ın kendi snippet’lerinin ve araçlarının artık SERP’de zirveye ulaştığı bazı sektörler var örneğin kurumsal siteler, uçuşlar ve oteller gibi, bunlar diğer sitelerden daha fazla etkilendi. 

İçeriğinizin backlinki yoktur.

Bu noktada çok fazla ayrıntıya girmeden anlatim, çok rekabetçi ticari terimler için, hiç yada çok az backlinke sahip olmak sizi sıralamada geride tutabilir. Sayfanızın içeriği kendi başına ilgi çekicidir ama backlink yeterli değilse o site o günün şartlarına göre yeterli değildir.

Örnek: Moda gibi zorlu bir sektör için, işlem sayfalarınızı desteklemek için ciddi bir sayıda kaliteli (ve doğal olarak kazanılan) backlink olmadan önemli kelimeler için sıralama yapmak son derece zordur.

İçeriğinizi etkileyen sorunları nasıl bulabilirsiniz?

Yukarıda nedenini ele aldık , şimdi nasıl : sayfanızı / içeriğinizi hangi sorunun etkilediğini nasıl belirleyeceğinizi ele alalım Bu bölüm özellikle çok bilgili olmayan bir SEO hedef kitlesine adanmıştır (nasıl yapılır önerilerinin peşindeyseniz doğrudan bir sonrakine geçin).

Yukarıda listelenen sorunları tespit etmenize yardımcı olabilecek bir kontrol listesini gözden geçireceğim.

Teknik kontroller

Google Arama Konsolu

Sayfanın durumunu analiz etmek için URL inceleme aracını kullanın: aşağıdaki gibi soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir:

 • Sayfam tarandı mı? Google’ın sayfayı taramasına izin veriyor muyuz?
 • Sayfam dizine eklendi mi? Google’ın sayfayı dizine eklemesine izin veriyor muyuz?

 

Kapsam özelliğini değerlendirerek , Google sayfanın taranabilirliği ve dizine eklenebilirliği ile ilgili bilgileri paylaşacaktır.

 
 

Kullanıcı tarafından beyan edilen canonik ve google tarafından seçilen canonik’ten bahsettikleri Dizine Ekleme bölümüne özellikle dikkat edin İkisi birbirinden farklıysa, kesinlikle sebebini araştırmaya değer, çünkü bu, Google’ın sayfaya yerleştirilen canonik kurallara uyulmadığı anlamına gelir – bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi kaynakları kontrol edin .

Chrome uzantıları

Chrome uzantılarını seviyorum ve nesnel olarak tarayıcımda çok fazla uzantı var …

Bazı Chrome uzantıları, basit bir tıklama ile, canonik etiketler ve meta robot etiketleri gibi şeyleri kontrol ederek, sayfanın dizine eklenebilirlik durumu hakkında size birçok bilgi verebilir.

Bu konuyla ilgili favori uzantılarım:

JavaScript kontrolü

Basit tutacağım: JavaScript, bir sayfaya etkileşim kattığı için günümüz ortamında anahtardır. Bunu yaparak, SEO için çok önemli olan bazı temel HTML öğelerini değiştirebilir. Onley: WWJD’nin bu kullanışlı aracını kullanarak bir sayfanın JS olmadan nasıl görüneceğini kolayca kontrol edebilirsiniz .

Gerçekçi bir şekilde konuşursak, JavaScript’in sayfa SEO’nuz için bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki araçlardan yalnızca birine ihtiyacınız vardır:

Yukarıdaki tüm araçlar, işlenmiş DOM kaynaklarını gerçek zamanlı olarak sergiledikleri için (bir sayfanın “kaynak görünümünden” farklı olarak) her tür sorun giderme için çok kullanışlıdır.

Testi çalıştırdıktan sonra, oluşturulan HTML’yi görmek için tıklayın ve aşağıdaki kontrolleri deneyin ve yapın:

 

 • İçeriğimin temel kısmı görünür mü?
  • Bunu yapmanın hızlı yolu: içeriğinizde bir cümle bulun, arama işlevini kullanın veya sayfanın işlenmiş sürümünde mevcut olup olmadığını görmek için o cümle ile CTRL + F’ye basarak arayın.
 • Dahili bağlantılar Google tarafından görülebilir mi?
  • Bunu yapmanın hızlı yolu: Sayfada dahili bir bağlantı bulun, arama işlevini kullanın veya sayfanın işlenmiş sürümünde mevcut olup olmadığını görmek için o cümle ile CTRL + F’ye basarak arayın.
 • Google, sayfanın diğer temel öğelerine erişebilir mi?
  • Başlıklar, ürünler, sayfalandırma, incelemeler, yorumlar vb. şeyleri kontrol edin.