.Com, .Org Veya .Net Alan Adları Arasında Hangi Seçimi Yapmalıyım?

Başlıktaki soruya verilen en basit, en doğrudan cevap, genellikle her zaman bir .com alan adıyla gitmek gerektiğini söylemektir .

Elbette, her şirketin ve her web sitesinin kendine özgü ihtiyaçları vardır ve benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır, bu nedenle her zaman bu kadar kesilip atılmamalıdır. Neden kesip attık, bu seçeneklerin her birine daha yakından bakalım ve ardından üst düzey etki alanları (TLD’ler) dünyasına daha da derinlemesine dalalım.

Neden .com Uzantısını Öneriyoruz?
Bir .com alan adı, açık arayla en yaygın uzantıdır ve çoğu şirket için hala en önemli değeri taşır.

Neden? Çünkü müşterilerinizin çoğu, şirketinizin web sitesinin “[işletme adınız] .com” olacağını varsayacaklar (tabii uzantınız ticari markalı işletme adınızın bir parçası değilse – ancak bununla ilgili bilgi aşağıda ).

Yine de şu sorunun sorulması gerekiyor: Bir .com uzantısının arama sıralamanıza doğrudan etkisi var mı?

.Com’lar hala Google’ın tercih ettiği uzantılar gibi görünse de, düşündüğünüz nedenlerden dolayı olmayabilir.

d-help.com

Gerçekten düşündüğünüzde, Google’ın bir uzantıyı diğerine göre önceliklendirmesinin tek nedeni, internet kullanıcıları olarak aklımızda .com alanlarını varsayılan olarak belirlememizdir. Bunun böyle olmasını bekliyoruz ve gerçek işletmeleri .com’larla ilişkilendiriyoruz ve bu nedenle Google varsayımlarımıza göre oynamayı seviyor.

Yani evet, bir .com’un sıralamanıza yardımcı olacağını söyleyebiliriz çünkü abcd.com’u abcd.digeruzatilar’dan daha fazla kullanıcı tıklayacak .

Şahsi görüşüm uzantının aslında niteliğine göre kullanılmasıdır. Yani .com commercial kısaltmasıdır. .net network kısaltmasıdır. .Org Organization kısaltmasıdır. Bence ilk algı ve klavye kolaylığı .com'a yönlendirmiştir. Ama Seo'da etkiside gözlemlenmiştir. Buda Google arama moturunun insanların tercihlerine yönelik oynadığı içindir diye düşünmekteyim.

Eyüp KOMUT

.Org Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

Elbette bu, diğer TLD’lerin bir yeri olmadığı anlamına gelmez. Özellikle bir .org alanı, iyi bilinir ve güvenilirdir.

Bu uzantı, hayır kurumu veya kar amacı gütmeyen siteler için normal seçimdir. Bununla birlikte, .org uzantısını kullanan, kâr amacı gütmeyen başarılı siteler vardır ve eğer bunu doğru kullanırsanız, .org sosyal güven veya doğrulamada size bir artış sağlayabilir (birçok kullanıcı .org’a daha yardımsever olarak bakma eğilimindedir.).

Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, çoğu kullanıcı şirketinizin alan adının .com uzantısını içerdiğini varsayacağından, şirketinizi doğrudan adınıza bağlı .org ile markalamanız yetersiz kalacaktır. .com, .net uzantılarını da almalısınız.

Sıralamalara gelince, .orgs hala iyi durumda, ancak çoğu kar hedefli kategoride eşleşen bir .com kadar etkili olmayacaklar.

.Net Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

Bir .net uzantısı en popüler ikinci uzantıdır, ancak diğer ikisinin aynı faydalarını gerçekten sağlamaz. Yine de, genellikle müşteriler tarafından güvenilir veya yetkili bir uzantı olarak kabul edilir ve bir müşteri bunu duyarsa, web sitenizi daha sonra aradıklarında muhtemelen hatırlayacakları için yeterlidir.

SEO açısından bakıldığında, .net diğer özel uzantılardan daha iyidir, ancak .com ve .org uzantılarında pek yukarıda olmadığından, bir .com adı kullanıdığınızda alacağınız aynı faydaları elde edemeyebilirsiniz.

Bununla birlikte, ideal .com adınız mevcut değilse, .net sağlam bir ikinci seçenek olabilir.

.Org veya .net Alamadığınızda Diğer İsimler Değer mi?

En iyi 3 uzantı türünden birini alamadıklarında şirketler için çok cazip olabilecek bir dizi özel alan adı uzantısı vardır.

.Aaa’dan .zw’ye kadar yüzlerce farklı uzantı mevcuttur .üst düzey alanlara sahip işaretler

Bazen şirketler, adlandırma kurallarında biraz daha yaratıcı olmak için bu rotaya gidebilir. Bazen şirketler a. crazyname aslında daha akılda kalıcı olacak.

Bu adı tanıtmak, markanızla ilişkilendirmek ve ilişkili SEO taktikleri üzerinde daha çok çalışmak için zamanınız ve yeteneğiniz varsa , bu kesinlikle bir seçenektir.

Uzmanlık Alanı Son Derece Alakalıysa Ne Olur?

Geleneksel bir üst düzey alan adı olmasalar bile, işletmeniz için harika bir fikir gibi görünen son derece alakalı bazı uzantılar vardır.

Örneğin, birkaç yıl önce hukuk firmalarının .av alan adı için başvurabilecekleri duyurulmuştu.

İsim için başvurmanız gereken basit gerçek burada önemlidir. Bu, üzerinde kısıtlamalar olduğu anlamına gelir ve baro sicil numaraları ve avukatın çalışma iznine sahip olduğu eyalet veya yargı alanı gibi bilgileri gerektirecektir.

Bu tür düzenlenmiş alan adları (.edu ve .gov gibi) çok değerli olabilir ve SEO’nuzu etkileyebilir , ancak arama motorlarında adı sıralamak ve kalıcı bir yapı kurgulamak çok daha önemlidir. Yakın bir uzantı kullanabilirsiniz. Co Yeterince Yakın mı? Bence değil çünkü sadece SEO için alan adı alınmaz insanların aklında da yer etmelisiniz.

Bir .co alan adı, .net alan adından hem daha iyi hem de daha kötü olabilir. İki ucu keskin kılıç gibi bir .com etki alanına gerçekten yakındır.

Bir tarafta, .com’a çok yakın görünüyor, bu nedenle müşteriler doğal olarak onu aynı türdeki COMmercial faaliyetleriyle ilişkilendirecekler. Ancak, bunu .com olarak hatırlamaları ve web tarayıcılarına .com yazmaları çok daha olasıdır. Yani benzerlikten gol yiyebilirsiniz.

Öyleyse, basitçe söylemek gerekirse, .com mevcutsa, onunla devam edin. .Co uzantısını geri dönüş planı olarak kullanabilirsiniz. 2. değilde 3. tercih gibi düşünün.

Alan Adları, Uzantılarından Daha Fazlasıdır
.Com / .org / .net sorusu, markanızı çevrimiçi olarak oluşturmaya başladığınızda göz önünde bulundurmanız gereken ilk sorudur. Alan adınız, iş ve pazarlama çabalarınızda kritik bir varlık haline gelmek üzere olduğundan, bilinçli bir karar vermek önemlidir.

Öyleyse, uzantının ötesinde, alan adları hakkında bilmeniz gereken başka ne var ?

Yeni başlayanlar için şöyle yorumlayabiliriz:

Unutulmaz olmalıdır
Kısa olmalıdır
SEO dostu olmalıdır
Yazılabilir olmalıdır
Marka etkisi üzerinde olmalıdır.