Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

Şu anda her şey çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Belki de işletmeniz veya organizasyonunuz için hızlı bir şekilde bir web sitesi kurmaya karar verdiniz. Veya mevcut web sitenizi canlandırmaya karar verdiniz. İpuçları ararken “SEO” kelimesi ile karşılaşmaya devam edersiniz. Ne anlama geliyor? Burada ne anlama geldiğini ve ona en iyi nasıl yaklaşılacağını açıklayacağız!

SEO nedir?

SEO, ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelir. Web sayfalarınızı Google’ın veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaşmaları için optimize etme uygulamasıdır. SEO, organik – diğer adıyla ücretli olmayan – arama sonuçlarındaki sıralamayı iyileştirmeye odaklanır . Bir web siteniz varsa ve daha fazla trafik almak istiyorsanız, pazarlama çabalarınızın bir parçası olmalıdır.

Google’ın algoritması

Bu arama sonuçlarının sıralaması Google’ın algoritmasına göre belirlenir . Google’ın algoritması gizli kalsa da, SEO’da yılların deneyimi, önemli sıralama faktörleri hakkında oldukça iyi bir bilgi sıralamalarda neler yapılacağını gösterdi. Google’ın algoritmasındaki faktörler iki kategoriye ayrılabilir:

Arama motoru olarak sadece Google üzerinden çalışma yapmayın, Yandex, Bing gibi arama motorları kullanan kullanıcıları unutmayın. Bazı kurumsal şirketlerde arama motoru Bing'dir. Bazı kullanıcılarda Yandex tercih etmektedir. Sadece Google odaklı olmamanızı tavsiye Ederim.

Eyüp KOMUT

Sayfa içi SEO faktörleri

Web sitenizin sıralaması kısmen sayfadaki faktörlere göre belirlenir . Sayfa içi SEO faktörleri, gerçek web sitenizden etkileyebileceğiniz her şeydir. Bu faktörler, teknik yönleri (örneğin, kodunuzun kalitesi ve site hızı ) ve web sitenizin yapısı veya web sitenizdeki kopyanın kalitesi gibi içerikle ilgili hususları içerir . Bunların hepsi çok önemli sayfa içi SEO faktörleridir.

 

Sayfa dışı SEO faktörleri

Bu faktörler, diğer web sitelerinden bağlantılar, sosyal medya ilgisi ve kendi web sitenizin dışındaki diğer pazarlama faaliyetlerini içerir. Bu sayfa dışı SEO faktörlerini etkilemek oldukça zor olabilir. Bu sayfa dışı faktörlerden en önemlisi, sitenize işaret eden bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Web sitenize ne kadar kaliteli, alakalı siteler bağlanırsa, Google’daki konumunuz o kadar yüksek olabilir.

Başka bir sayfa dışı faktör, belirli işinizin nişiyle ilgili rekabetinizdir . Bazı nişlerde sıralama diğerlerine göre çok daha zordur. Bu nedenle, pazarınızın rekabet gücü, sıralama şansınız üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Bütünsel SEO

Bu, birincil hedefinizin mümkün olan en iyi web sitesini oluşturmak ve sürdürmek olması gerektiği anlamına gelir. Google’ı kandırmaya çalışmayın, sürdürülebilir, uzun vadeli bir strateji kullanın. Web siteniz son derece yüksek kalitede ise sıralama otomatik olarak gelecektir. Google, misyonu dünyanın tüm çevrimiçi bilgilerini dizine eklemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmak olduğundan, kullanıcılarını doğru yere götürmek istiyor.

Buna ek olarak Google elbette para kazanmak istiyor. Bunu başarmak için, insanların Google’ı kullanmaya devam etmelerini sağlamaları gerekiyor. Bu, insanlara aradıkları sonuçları göstermeleri gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, web siteniz pazarınızdaki en iyiyse, Google sonuçlarda üst sıralarda yer almasını ister.

Google’da kalıcı olarak iyi sıralama, web sitenizin her yönüne ve pazarlamasına odaklanan kapsamlı bir SEO stratejisi gerektirir. Teknik tarafı, Kullanıcı deneyimi (UX), web sitenizdeki içerik: hepsinin birinci sınıf olması gerekir. Google’da sıralamayı iyi tutmak için – bizim dediğimiz şeyi – bütünsel bir SEO yaklaşımı geliştirmelisiniz.

Sonuç Olarak SEO

SEO, web sitelerini Google’ın veya başka bir arama motorunun arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaşmalarını sağlamak için optimize etme uygulamasıdır. D-Help olarak, sitenizin her yönünü harika hale getirmeye odaklandığınız için, bütünsel SEO’nun web sitenizi derecelendirmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz. Herhangi bir hack SEO kullanmayın, çünkü sonunda bunun sıralamanız için olumsuz sonuçları olacaktır. Bunun yerine, kullanıcınızı göz önünde bulundurarak sürdürülebilir SEO uygulayın. Uzun vadede fayda sağlayacaksınız emin olun.